Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu

czwartek, 5 grudnia 2013

Maraton Pisania Listów


W dniach 14-15 grudnia, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane.
Tak jak w ubiegłym roku nasze Szkolne Koło Wolontariatu przyłączy się do tej ogólnoświatowej akcji. Listy będziemy pisać przez cały tydzień (od 9 - 13 grudnia) . Finał naszego Maratonu odbędzie się w piątek , 13 grudnia. W tym dniu, od godz. 12:00 można przychodzić indywidualnie lub grupowo do biblioteki szkolnej, zobaczyć prezentację o łamaniu praw człowieka na świecie i napisać jeden lub więcej listów.

 
 
Kogo bronimy w tym roku?
 
Etiopia - Eskinder Nega

Etiopski dziennikarz Eskinder Nega odsiaduje wyrok osiemnastu lat pozbawienia wolności za "terroryzm". Skazano go w 2011 r., po tym jak w swoich wypowiedziach i artykułach krytykował rząd i głosił prawo do wolności słowa. Jest on więźniem sumienia.
Eskinder długo był solą w oku władz Etiopii. Wcześniej wielokrotnie go prześladowano, zatrzymywano i sądzono za jego teksty. Na przełomie 2006 i 2007 r. Eskinder i jego żona byli więzieni i sądzeni za zdradę, oraz na podstawie innych oskarżeń, razem z 129 innymi dziennikarzami, politykami opozycji i aktywistami. Podczas  pobytu w więzieniu, Serkalem, żona Eskindera urodziła mu syna Nafkota.
W maju 2013 r. Eskinder napisał z więzienia: "Będę żył aż zobaczę światło na końcu tego tunelu. Możliwe, że długo będę na to czekał, możliwe też, że nie. Jakkolwiek się sprawy nie potoczą, ja będę trwał!"
 
 Do wzięcia udziału w akcji zapraszamy każdego, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Razem mamy siłę!

UWAGA!
Poszukujemy  wolontariuszy chętnych do pomocy przy organizacji Maratonu Pisania Listów w naszej szkole.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz